Novinky


Západní Prašivá nově prodloužená a rozšířená

přidáno: 24. 5. 2020 4:49, autor: Dalibor Carbol

Minulý týden jsme konečně vytěžili stromy ve spodní části západní startovačky na Prašivé, trochu jsme ji podle projektu a smlouvy s Lesy ČR prodloužili a hlavně rozšířili směrem na JZ, vznikly tam taky dvě menší únikové cesty, kdyby se po startu nějak nedařilo a Prašivá je tak zase celkem ve formě. Po několika brigádách, které jsme na jaře měli, přibyly nad startovištěm kamenné terásky s lavičkami a je čistý i jižní start. Smrky pod ním začínají žloutnout, takže zřejmě dojde i na přirozené prodloužení této plochy, no příroda to tak nějak asi pořeší sama.

Opravená je i meteostanice s webkou na jihu Prašivé:https://elspeedo.cz/radary-sondy-2/

Oživili jsme také naši sondu na Letišti v Místku – to je kousek od Palkovic. Další naše sonda na Pustevnách brzy dostane novou baterii a data budou přicházet stabilněji. No a na řadě je teď oprava sondy na Javorovém. 

Jestli se vám naše práce líbí a rádi byste ji podpořili dobrovolným příspěvkem, informaci najdete zde:https://elspeedo.cz/podpora-vystavby-novych-startovist/

Díky za spolupráci a ať se daří ve vzduchu i na zemi :o).

Dalibor


Oprava cesty na jižním startovišti na Prašivé

přidáno: 9. 4. 2017 11:02, autor: Dalibor Carbol

Jaro je tu a tak mohl na Prašivou konečně vyjet i bagr, který měl opravit lesní cestu v dolní části nové startovací plochy na Prašivé. 

Takže po minulé brigádě, na které jsme se věnovali hlavně horní části startovačky došlo i na její spodní část. Jde o bezpečnost nejen pilotů, ale také cyklistů, kteří po cesty projíždějí. 

Jo a dobrá zpráva - tráva se na většině místech chytla a už se startovačka začíná zelenat. 

Pokud byste byli na Prašivé, třeba čekali na vítr, prosím, pomozte průběžně vyhazovat kameny ze startovačky. Na stranách jsou už kamenné pruhy. Také by bylo fajn postupně poodnášet klacky a větve z horní části startovačky k ohništi před chatou. Ať je tam co nejdříve pořádek. 

Díky moc a držte se
Dalibor

Sobotní brigáda na Prašivé za námi...

přidáno: 4. 4. 2017 5:01, autor: Dalibor Carbol   [ aktualizováno 4. 4. 2017 5:02 ]

Chtěl bych moc poděkovat všem, kteří jste přišli pomoci na sobotní brigádu na Prašivé. Udělali jsme kupu práce, bez vás by to šlo hodně ztuha. Teď doufám trochu sprchne ať se to více zazelená a hned to bude veselejší.

Práce kolem startoviště ještě docela bude, mám jasnou představu, jak to má vypadat a musím říct, že díky sobotní brigádě se jsme se té představě hodně přiblížili.

Přípravu, realizaci a údržbu, stejně jako u jiných našich startovišť, financujeme převážně ze zdrojů Beskydské školy létání. Jen cena realizace, nájmů a údržby na 10 let jednoho takto vzniklého startoviště se pohybuje okolo 400.000 Kč. O nákladech dvouleté přípravné části raději psát ani nebudu.

Pokud byste chtěli někdo ještě finančně přispět na výstavbu tohoto nového jižního  startoviště, pošlete příspěvek 500-1000 Kč na účet:  670100-2209122227/6210. Peníze budou použity na platby za odlesnění a roční nájmy.

Pokud byste byli na Prašivé a měli čas třeba při silnějším větru, pomozte prosím vyházet kamení i se spodní části startovačky. Hazejte je na stranu, na místě dobře uvidíte kde.

Děkuji za podporu a přijďte si na Prašivou zalétat. O dalších postupech a o výši finančních příspěvků vás budu informovat.
Dalibor Carbol

Závěrečné práce na Jižní Prašivé – přijďte pomoct a zalétat

přidáno: 4. 4. 2017 3:17, autor: Dalibor Carbol   [ aktualizováno 4. 4. 2017 4:35 ]

Ještě loni jsme stihli vykopat všechny pařezy, srovnat povrh nové startovačky a zasít trávu. Je konec března, většina setby se chytla a jsou před námi ještě další kroky – jdeme do finále!

Sběr kamenů
Po buldozeru zůstalo na povrchu mnoho menších kamenů. Nejsou velké, ale je jich hodně. Deště už je umyly a vytáhly na povrch, my je teď musíme posbírat, k tomu bude potřeba kbelíky případně kolečka.

Úklid větví a srovnání okrajů startovačky
Když nám padák spadne na okraj startovačky – nikdo nemá rád nekonečné vymotávání z větví a keřů. Proto je třeba tyhle okraje vyčistit. Na tuhle práci bude třeba lopaty, krompáče a hrábě. Motorová pila se může hodit, 2 motorovky tam budu mít.

Další osev trávou
Nop a v závěru ještě přesejeme místa, kde se tráva nechytla, tráva je velmi důležitá, spevní povrh a kameny přestanou vylézat na povrch. Mám 30 kg trávních semen, tohle už bude jednoduché.

Co bude ještě následovat? V brzké době chceme ještě instalovat lavičky, webkamery a upravenou meteosondu. Tohle všechno bychom rádi stihli do poloviny sezóny.

Jestli můžete, vemzměte výbavko na práci i na létání a doražte. Kamenů je hodně – každá ruka bude potřeba.

Sraz: v sobotu 1. 4. 2017 na Prašivé na jižním startovišti v 8:30 hodin, předpokládám práci do 12:00 podle počtu lidí, pak polévka a fofrem do vzduchu.

Počasí: zatím hlášený silnější J-JZ, takže ideál na svahovačku a případný odlet do Polska.

Uvidíme se tam
Dalibor

Letos poslední stroj na Prašivé – zítra sejeme trávu, jestli můžete, přidejte se…

přidáno: 4. 4. 2017 3:14, autor: Dalibor Carbol   [ aktualizováno 4. 4. 2017 4:34 ]

S harvestorem a hloubkovou lesní frézou by to bylo snazší. To je jasné. Ale to jsme na Prašivé použít nemohli. Po dlouhých jednáních s firmami, které frézy mají bylo jasné, že do toho nikdo z nich nepůjde. V současné době už tady není fréza, která by žrala najednou kameny i pařezy. A frézovat zvlášť pařezy a potom do toho pustit hloubkovou frézu – no to by bylo hrubě něco kolem 450.000 Kč. 

Takže jsme museli jít cestou zdlouhavého úklidu a odřezávání pařezů (ať se dá alespoň trochu startovat co možná nejdříve. Pak nastoupil malý bagřík a velký bagr – ti se postarali o vytrhání a přesun pařezů a nakonec malý buldozer, který to srovnal do parádně rovného svahu.

A co bude dál? Zítra zasejeme trávu, v neděli prší, tráva by se měla ještě letos chytnout. No a pak už počkáme do jara až sleze sníh, vylezou kameny a postupně je budeme muset posbírat.

Mezitím na Prašivé vznikne nová meteosonda a webkamery. V plánu máme ještě nové lavičky. No a pak to bude startovačka jak má být. S Chatou na Prašivé domlouváme i nějaké ten jarní termín na společné setkání spojené se starty z již doufám zatravněné krásné jižní startovačky.

Takže zítra – v sobotu 5. 11. 2016 od 9ti hodin budeme sét trávu. No a pak už se zavěsíme do vzduchu :o).

Díky a brzy naviděnou

Dalibor

Sonda na Javorovém opravena a funkční

přidáno: 28. 7. 2016 1:44, autor: Dalibor Carbol   [ aktualizováno 28. 7. 2016 1:45 ]

Chybný prvek naši meteosondy na Javorovém vrchu je vyměnen a tak už zase na vítr a jeho historii vidíme a to jako vždy na www.elspeedo.cz v sekci METEOSONDY. 

Nově jsme v seznamu meteosond odstranili Ondřejník-Skalku, protože data prostě dlouhodobě nejsou. Těžko řict, proč tam sonda není, ale to snad bude vědět někdo z LAA nebo BLK. 

Brzy doplníme seznam sond o další ze startoviště na Prašivé. Už na tom pracujeme. 

Dalibor Carbol

Meteosonda na Javorovém vrchu v opravě

přidáno: 17. 7. 2016 8:07, autor: Piloti V Beskydech   [ aktualizováno 17. 7. 2016 8:08 ]

17. 7. 2016 Výpadky na El Speedo meteosondě na horské službě se stále objevovaly i po výměně baterie a tak jsme sondu sundali a odvezli k technikovi.

Problém dělala chybná elektronika, už je vše potřebné objednané a v průběhu příštího týdne by měla být sonda zpět na svém místě a data na El Speedo webu. 

To jen tak pro info...

Západní startoviště na Javorovém zase v plné parádě...

přidáno: 17. 7. 2016 4:32, autor: Piloti V Beskydech

Javorový vrch

11. 7. 2016 jsme se pustili do západního startoviště Beskydské školy létání na Javorovém vrchu. Umístili jsme nový rukáv, páč ten starý se zalíbil větru a posekali jsme také už vzrostlou trávu.

Tak ať vám to startuje...

Další letošní brigáda na Prašivé...

přidáno: 17. 7. 2016 4:23, autor: Piloti V Beskydech   [ aktualizováno 17. 7. 2016 4:24 ]

Prašivá

V sobotu 9. 7. 2016 proběhla na Prašivé další brigádka. Bohužel dřevorubci s koněm nestihli vytahat všechny klády z připravovaného jižního startoviště a tak jsme rozložili síly. Uklidili jsme od větví spodní polovinu horního jižního průseku, vysbírali jsme kamení ze západního startoviště, spálili jsme hromady klestí po kůrovcové těžbě a posekali trávu na téměř celé ploše startu. Bylo nás na to 15 pilotů, ale i tak to byla fuška. Od 8mé hodiny do pozdního odpoledne. Výsledek je ale parádní.

Díky všem za pomoc, je vidět, že smysl to má :o)
Dalibor

Západ na Prašivé

Budování nového jižního startoviště na Prašivé začalo

přidáno: 17. 7. 2016 4:07, autor: Piloti V Beskydech   [ aktualizováno 17. 7. 2016 4:07 ]

Beskydy

5. 7. 2016 se rozjely motorové pily a v rukách pofiků začaly vytvářet nové jižní startoviště, které v Beskydech tolik chybělo. Postupně se otevřel krásný výhled také pro návštěvníky Prašivé na zvlněné Beskydy a několik jejich nejvyšších vrcholů. Uhádnete které to jsou?

O dalších postupech vás budeme informovat...

1-10 of 50