Novinky‎ > ‎

Jak postupuje jednání o novém startovišti na Javorovém vrchu?

přidáno: 11. 10. 2012 8:49, autor: Piloti V Beskydech   [ aktualizováno 25. 10. 2012 4:35 ]
Je až neuvěřitelné, o kolik složitější je vybudovat nové startoviště na Javorovém vrchu, kde se stal novým nájemcem areálu pilot, a kde má létání svou historii oproti jiným místům - jako je například Prašivá, kde chatu provozuje úplně normálně uvažující nájemce a létání tam bylo už téměř zapomenuto. Ale co už…

Díky vaší podpoře se nám na projekt nového startoviště na Javorovém vrchu podařilo za 2 měsíce získat celkem 2370 petičních podpisů. Sami jste archy tiskli, informovali další piloty a své okolí, sami jste nám vyplněné a podepsané archy zasílali či osobně přinášeli. To je obrovská podpora, které si skutečně vážíme.

Už v průběhu těchto dvou měsíců vznikla u zástupců Města Třinec - majitele areálu, na podnět nového nájemce areálu Jirky Valenty, požadavek na jakési posouzení správného výběru ze strany LAA ČR mezi dvěma návrhy výseků. Bylo pro mě velké překvapení, že se k tomuto nejprve vyjádřili funkcionáři Svazu PG a to aniž by někteří požádali o podklady k připravovanému novému startovišti či aniž by kdokoliv z nich absolvoval schůzku s navrhovateli obou výseků. Prostě piloti, kteří snad na Javorovém ještě ani neletěli, se „moudře“ vyjadřovali a posuzovali. No prostě něco neuvěřitelného. Zástupci LAA ČR nakonec naštěstí vydali posouzení, které odpovídá aktuální situaci a zástupci Města Třinec na tento posudek a masu lidí podepsaných v petici zareagovali.

Zástupci Města Třinec konstatovali, že bezpečnost provozu létání na Javorovém je důležitější než obchodní zájmy nájemců a přislíbilo podporu při realizaci nového startoviště na západní straně Javorového vrchu. Chtěl bych jim za to velmi poděkovat a znovu říct, že si všichni podepsaní piloti jejich soudnosti váží a cení ji.

Díky Městu Třinec, které má smlouvy s Lesy ČR, jakožto souseda připravovaného nového startoviště, mohla být naše žádost na Lesích ČR kladně vyřízena a písemný souhlas předán zpět na odbor životního prostředí Města Třinec. K finální smlouvě a následném vykácení je však potřeba mít dočasné odnětí z lesního půdního fondu. A k dočasnému odnětí z lesního půdního fondu je potřeba mimo jiné i povolení ze stavebního úřadu, které ale může být vydáno jen na základě dalších posudků a potvrzení jako např. z odboru krajského životního prostředí, které potřebuje zase stanovisko stavebního úřadu atd. Prostě je to v procesu, není to úplně jednoduché, ale postupuje to plnou parou vpřed.

Věříme, že se vše povede včas a budeme moci ještě letos startoviště vysekat, aby mohlo být připraveno již na sezónu 2013.

Za realizační tým
Dalibor Carbol

Omluva
Po telefonickém rozhovoru s jedním z členů předsednictva Svazu PG bych se rád omluvil. Větší část zástupců Svazu PG a členů sportovní komise, na Javorovém už létali. Věta "Prostě piloti, kteří snad na Javorovém ještě ani neletěli, se „moudře“ vyjadřovali a posuzovali." patřila právě tomu zbytku pilotů ve Svazu PG a Sportovní komise, kteří s tímto terénem ještě nemají zkušenost. Napsal jsem to špatně, tak snad to dotyční pochopí a přijmou. 

Comments