Novinky‎ > ‎

Kácení na Javorovém – brigáda na novém Z-SZ startovišti

přidáno: 20. 4. 2013 1:27, autor: Dalibor Carbol   [ aktualizováno 20. 4. 2013 2:03 ]
Omlouvám se, že jsem vás v posledních měsících podrobněji neinformoval o postupu s legislativní přípravou nového Z-SZ startoviště na Javorovém vrchu, ale bylo s tím skutečně mnoho práce a zveřejňovat jednotlivé kroky, které se navíc postupně vyvíjely by mohlo být kontraproduktivní.

Nicméně vše se zdá býti už jasné a připravené a tak po dohodě s revírníkem můžeme připravovat odlesnění.

Terén je velmi prudký a výtěžnost dřeva z mladých stromů poměrně nízká a tak se do toho žádná firma nenechala umluvit. Proto nezbývá, než zapojit vlastní síly a odlesnit to svépomocí. Dřevo je ale podle smlouvy Lesů ČR, ale to si můžeme za velmi zajímavou cenu odkoupit v rámci tzv. „samovýroby“. Odkupní cenu všem zájemcům rádi sdělíme.

1. Kácení - na tuto část bychom potřebovali 5-10 chlapů s motorovou pilou a zkušenostmi

Zatím je to dohodnuto tak, že budeme stromky řezat ve výšce 1m a pařezy s delším kmenem necháme stát. Zbytek kmene odvětvíme a pokusíme se přiblížit tak, aby bylo 3-4 kusy u sebe. Až vše pokácíme, přijede lesní stroj, posbírá odvětvené kmeny a sveze je na jedno místo. Lesní stroj bude také postupně převracet pařezy a svážet je dolů, kde z nich budeme ještě odřezávat ten metrový kmen. Polesný potom napočítá, kolik jsme toho vytěžili a kdo z brigádníků bude mít zájem, může si přiměřené množství za výhodnou cenu odkoupit.

Možnost kácení předpokládáme od úterý do pátku 23. – 26. 4.

2. Úklid a pálení větví – na tuto část bude potřeba 5-10 pomocníků

V další fázi budeme uklízet a pálit větve. Musíme počkat na správné počasí a po komunikaci s Hasiči budeme přikládat a opékat buřty.

Předpokládáme termín pálení a buřtování 26. – 28. 4.

3. Úprava povrchu

Řešíme vhodnou techniku, ale ať už zvolíme různou úroveň mechanizace, nakonec bude minimálně potřeba zbavit se kamenů a připravit povrh k setbě trávy a tu taky potom zahrabat. No a po zkušenostech z Prašivé už víme, že kameny budou ještě nějakou dobu vylézat. Takže vaše pomoc bude skutečně potřeba.

Chtěli bychom vás tedy požádat, abyste se nám ozvali a přišli pomoci. Potřebujeme dát dohromady údernou skupinku a domluvit se na společných termínech.

Svoje možnosti prosím pište nebo volejte na info@elspeedo.cz, 777 311 661. Marcela to bude zapisovat a organizovat.

Díky za podporu a pomoc

Za Beskydskou školu létání

Dalibor Carbol

Comments