Novinky‎ > ‎

Meteosondy v Beskydech

přidáno: 2. 3. 2011 22:33, autor: Dalibor Carbol   [ aktualizováno 21. 4. 2011 1:42 ]
Nebylo to na začátku zrovna jednoduché a už vůbec to nebylo zrovna levné, ale nakonec se podařilo najít řešení. V El Speedu jsme ve spolupráci s HS Beskydy, ČHMU a LAA ČR pro členy Horské služby, piloty a návštěvníky hor vybudovali systém beskydských meteostanic, který má hned několik zajímavých předností.

Tak asi nejdůležitější je aktuálnost dat. Na adrese www.beskydymeteo.cz (stejné jako www.elspeedo.cz v oddílu Meteosondy) máte možnost sledovat data z většiny našich sond měřená v pěti minutových intervalech. Což považujeme za velmi důležitý výsledek naší práce. U ostatních sond je interval měření deset minut.

Tuto síť momentálně tvoří kvalitní meteostanice DAVIS zakoupené El Speedem, stanice ČHMU a stanice LAA ČR. Bohužel nejsme schopni garantovat stabilitu přenosu dat. Přenos dat je závislý na kvalitě internetového připojení jednotlivých meteosond a tu my skutečně neovlivníme. I přesto jsou výpadky spojení jen občasné či výjimečné a v letním období by to mělo být ještě lepší.

Naše meteostanice jsou vybavovány námi vyvinutým Meteolinkem, který kromě přenosu dat zajišťuje také průběžná desetisekundová měření a porovnává je s nastavenými limity. Pokud dojde k překročení limitů, Meteolink vysílá na náš server varovnou hlášku, která bude následně odvysílaná z naší radiostanice na Lysé hoře. Toto vysílání bude na frekvenci 172,650 MHz a kromě varovných hlášek budete moci také přijímat aktuálně naměřená data z okolních sond.

Spuštění tohoto fonického vysílání plánujeme na 1. 4. 2011. Pokud se nám vysílání z Lysé hory osvědčí, vytvoříme další vysílací místo také na Javorovém Vrchu.

Už dnes ale můžete využívat upravené mobilní webové stránky na adrese: www.elspeedo.cz/meteo/mobile.aspx . Zde najdete výpis dat ze všech meteostanic v naší síti. Pro pohyb v terénu se to určitě hodí a nemusíte stahovat mnoho dalších dat, které v tu chvíli třeba ani nepotřebujete.

Partnery tohoto projektu jsou:
Horská služba Beskydy, ČHMU, LAA ČR, Gradient, Sky Paragliders, Metsys, BME Soft.

Provozovatelem sítě je:
El Speedo - flying community.

Dalibor Carbol
Comments