Novinky‎ > ‎

Nový letový terén Prašivá v provozu

přidáno: 2. 3. 2011 12:28, autor: Dalibor Carbol   [ aktualizováno 21. 4. 2011 1:43 ]
Od roku 2008 jsme usilovně pracovali na zprovoznění staronového letového terénu Prašivá. Staronového proto, že před 15ti lety byl start ze západní strany Prašivé ještě s trochou odvahy možný. Ale startoviště postupně zarostlo a bylo potřeba jednat o nájemních smlouvách a odlesnění plochy 35x100 metrů. Díky velké pomoci mnoha pilotů se nám podařilo také prostor po odlesnění slušně uklidit a na scénu nastoupila půdní fréza. Pak jsme zajistili dovoz několika tatrovek a přívěsů kvalitní hlíny, rozvezli jsme ji, zaseli trávu a čekali.
Po zajištění přistávacích ploch vzniknul nový letový terén se západně orientovaným startovištěm a velkou přistávací plochou.

Tento terén už má i svůj Letový řád, který je zaregistrovaný na LAA ČR, ale přesto bych chtěl připomenout několik pravidel pro leteckou činnost na tomto letovém terénu:

1. Auta nechávejte jen na vyznačených parkovištích (body 1 a 2). Parkování na loukách kolem přistávaček je nepřípustné, stejně tak jako jakýkoliv pohyb aut na této travnaté ploše.
2. K přístupu na startoviště využívejte pěší (modrou) trasu. Je to 20-25 minut chůze. Výjezd na startoviště autem je sice možný po tříkilometrové asfaltové cestě, ale při jednání s Lesy ČR, kterým tato cesta patří, jsme se domluvili na nenavyšování provozu na této komunikaci. Pokud se bude provoz navyšovat, přibude tam značka zákazu vjezdu a bude vymalováno. V budoucnu se budeme snažit zajistit skupinové vývozy. Pokud budeme na kopci se školou, můžete zatím moci využít vývozu školním tranzitem.
3. Nesnažte se přistávat mimo vyznačené přistávací plochy (body 5 a 6). Vyznačené plochy jsou smluvně zajištěné, pohyb na jiných plochách povede ke zhoršení podmínek pro létání na Prašivé.
4. Přistávejte do míst, kde je tráva posečená, pokud byste přistáli do vyšší trávy, přeneste padák do místa, kde nebudete vzrostlou trávu poškozovat a tam jej teprve balte.
5. Udržujte pořádek a respektujte zájmy majitelů ploch i Beskydské školy létání, která tento terén zajišťuje.

Odlesnění, mechanická úprava a provoz tohoto terénu na dobu deseti let se nakonec vyhouplo na částku 380.000 Kč, 59.000 Kč přispěl Svaz PG a zbývající částka je plně v režii Beskydské školy létání, stejně tak jako celé vedení tohoto projektu. Osobně to beru jako poděkování vám - pilotům za vaši přízeň a věřím, že díky vaší podpoře a slušnému chování na letových terénech budeme mít i nadále příležitost prostory pro volné létání v Beskydech rozšiřovat.

Dalibor Carbol – Beskydská škola létání
Comments