Novinky‎ > ‎

RESCUE RADIO 172,950 MHz v Beskydech

přidáno: 1. 10. 2011 5:06, autor: Piloti V Beskydech   [ aktualizováno 24. 5. 2013 6:33 ]
Létání je velmi krásný individuální sport, ale bohužel se čas od času dějí situace, které vyžadují pomoc dalších lidí. V El Speedo - flying community proto zavedli RESCUE RADIO - monitoring frekvence, na které se můžete dovolat na instruktory a nebo i rovnou na HS Beskydy.

Frekvence 172,950 MHz se subkanálem 12 (100Hz) v Beskydech
Od letošního roku začali instruktoři v El Speedu používat dual-bandové vysílačky Navcomm TK 890, které umožňují činnost na dvou frekvencích najednou. V praxi to znamená, že na jedné frekvenci navigují žáky a piloty ve výcviku a na druhé frekvenci jsou schopni monitorovat případnou hlášku o pomoc. Samozřejmě jen v době, kdy se nachází na daném letovém terénu nebo v jeho blízkosti.

Na stejné frekvenci je nyní také stále zapnutá radiostanice na HS Beskydy – stanoviště Javorový Vrch. Je tedy zajištěná také rádiová komunikace mezi instruktory a členy HS. V brzké době budou také umístěny další radiostanice na stanovišti HS Pustevny a na centrále HS ve Frýdlantě n.O. Tím bude pokryt nejen Javorový vrch a Godula, ale také Prašivá, Skalka, Stolová, Radhošť, Javorník a Lysá hora. Tedy většinu beskydských letových terénů. S povolenými 5W vysílacího výkonu by to mělo být v pořádku. I když je tato služba primárně nastavena pro piloty, mohou jí samozřejmě využít také běžní turisté a návštěvníci hor. Pravidelná služba na stanovištích HS Beskydy je v letní sezóně od 7:30 do 17:30.

Pokud již vlastníte dual-bandovou vysílačku a nastavíte si na druhý kanál výše uvedenou frekvenci, můžete ji i vy být schopni rychle použít a nebo žádost o pomoc přijmout, či předat dále. Zjednodušeně – Piloti sobě. Subkanál 12 s frekvencí 100,0Hz by vám měl pomoci odrušit jakékoliv další vysílání na této frekvenci.

Vysílačku vhodnou pro tento provoz můžete koupit v Elově shopu (2990Kč), ve kterém dostanete, jakožto naši členové, 10% slevu na její nákup. Na uvedené frekvenci můžete v ČR vysílat bez jakéhokoliv oprávnění a navíc výkonem až 5W. To se v horách vždy hodí. Důležité je být připraven na situaci, ve které nebudete mít možnost kontaktovat záchranu pomocí GSM telefonu, protože signál nebývá všude. Věříme, že toto řešení může velmi pomoci.

Comments